Co se smí před a po 18

Dnešním tématem jsou možnosti spojené se zlomovým 15. a 18. rokem života. Náš život je plný milníků, z nichž většiny dosáhneme individuálně a nezávisle na věku. Co je ale stejné pro většinu z nás, jsou milníky kolem 15 a 18 let života. S nimi postupně přichází první zodpovědnost, ale také možnosti. Co všechno tedy můžeme dělat, a od kolika?

Co se smí už od patnácti 

V 15 letech je možné si udělat řidičák na skútr nebo jiný malý motocykl. Začít s přípravou je možné i dříve, ale závěrečnou zkoušku lze vykonat teprve v den 15. narozenin. Řidičák na jakékoliv jiné dopravní prostředky jde získat až od 18 let. 

Od 15 let je člověk trestně odpovědný, tedy právně zodpovědný za své činy. Až do osmnácti je pak nahlížen jako mladistvý a jeho trestné činy se nazývají provinění. Dotyčný tak ve vážném případě již může skončit i ve vazbě. Pokud je mladistvý shledán vinným, je mu uloženo namísto trestu tzv. opatření, které má tři druhy: výchovné, ochranné a trestní. Více si řekneme v jednom z následujících článků na téma Trestní odpovědnost mladistvých. 

Od 15 let může mít člověk legálně pohlavní styk, pochopitelně pouze s osobou, které již bylo také minimálně 15 roků. Pokud např. bude mít patnáctiletý kluk sex s dívkou, které ještě patnáct nebylo, bude trestně stíhán on, a to i v případě, že by milování bylo iniciativou dívky.  

Od 15 let je možné začít chodit na brigádu, ovšem pouze pokud má dotyčný splněné základní vzdělání. Je-li tedy člověku patnáct a základní vzdělání ukončí 30. června, může začít chodit na brigádu nejdříve od 1. července daného roku. Rodiče nemají nárok dotyčného v tomto rozhodnutí omezovat, ale pozor, před dovršením 16 let má zákonný zástupce možnost pracovní smlouvu nezletilého se zaměstnavatelem rozvázat, pokud je to nezbytné v zájmu vzdělávání, vývoje nebo zdraví nezletilého. 

Po dovršení 15. roku života již můžeme mít osobní konto, smlouvu s bankou však musí podepsat zákonný zástupce, který je zodpovědný např. za případné dluhy spojené s účtem. Tento zákonný zástupce mívá mnohdy pravomoci nad účtem i po dovršení plnoletosti dítěte, které jej však od 18 let může ze správy účtu vyškrtnout.  

Co se smí až od šestnácti  

Většina pravomocí a kompetencí je rozdělena mezi 15. a 18. narozeniny, některé věci jsou však podmíněny dovršením 16 let života, jako třeba možnost nechat se zplnoletnit. Zplnoletnění ale nepřináší všechny možnosti dospělého života. Člověk sice může podnikat, zakládat firmy, kupovat nemovitosti či vychovávat dítě, pořád ale nemůže pít alkohol nebo si pořídit řidičský průkaz, to lze až od 18. 

Co se smí až od osmnácti 

Po dosažení plnoletosti končí zákonným zástupcům rodičovská práva a povinnosti, včetně těch finančních (pokud však jejich děti nepokračují dále ve studiu). 

Teprve od 18 let může člověk pít alkohol. Do té doby je konzumace jakéhokoliv alkoholu zakázána. V některých zemích, např. v Německu, se slabší alkohol jako pivo či víno smí pít již od 16, v České republice však nic takového neplatí! 

Pro mnohé může být překvapením, že na rozdíl od alkoholu není nelegální kouřit již před 18. rokem života. Na druhou stranu je však nelegální prodávání cigaret mladším 18 let, z čehož nepřímo vyplývá, že do osmnácti by se kouřit nemělo, přestože to zákon nezakazuje.  

Od 18 let už člověk může samostatně uzavírat smlouvy, a to bez omezení ze strany zákonných zástupců. Může tak začít podnikat, nastoupit do zaměstnání či uzavřít sňatek.  

Teprve v 18 může člověk volit, kupovat či prodávat alkohol a tabák, a až od osmnácti se smí také dívat na filmy pro dospělé.  

Výše zmíněné informace by měly pokrýt většinou dotazů spojených s věkovými omezeními, pokud jste snad ale nenašli odpovědi na některé své otázky, napište nám. 


Zaujala vás nabídka našich služeb?

Napište nám, s čím potřebujete pomoci.

Vaše poptávka je nezávazná a rádi vám na ni odpovíme.