Peníze poslané na špatný účet

Chybovat je lidské. Platí to i pro internetové bankovnictví, které se čím dál více stává součástí našich finančních operací, kde však člověk může jediným překlepem odeslat peníze úplně někomu jinému. Co v takovém případě dělat si přiblížíme v tomto článku.

Kdy se peníze vůbec neodešlou 

Pokud si uvědomíte, že jste zadali špatné číslo účtu, ještě není důvod k panice. Čísla účtů vznikají podle speciálních kritérií (např. že součet jejich cifer musí být dělitelný určitým číslem apod.). Je tedy dost možné, že když číslo účtu zkomolíte, nebude odpovídat těmto formálním požadavkům a peníze se vůbec neodešlou.   

Stornování 

Transakci můžete také zrušit, pokud jste ji zadali o víkendu, během nějakého svátku či s opožděným datem splatnosti. Pokud ovšem zadáte platbu ve všední den, a navíc bude i po vašem překlepu číslo účtu odpovídat formálním požadavkům, peníze se z vašeho účtu odešlou. Jako pojistku si tak např. můžete nastavovat datum splatnosti o den později. Avšak i v případě, že se peníze odešlou, je stále dosti pravděpodobné, že vámi chybně zadaný účet neexistuje, a v takovém případě se vám peníze do tří pracovních dnů vrátí.    

U zahraniční transakce je šance na její včasné zrušení ještě větší. Vaše banka musí nejprve poslat peníze zahraniční bance, která je pak teprve připíše na účet vámi zadaného příjemce. Pokud platbu stornujete kdykoliv před zapsáním peněz na jeho účet, peníze vám budou bez problému vráceny.  

Když už peníze obdržel někdo jiný 

Výše zmíněné příklady se vztahují spíše na situace, kdy si svou chybu uvědomíte včas. Jestli už ale peníze přišly na chybný účet, je postup následující. Nejprve musíte u své banky vyplnit formulář s žádostí o navrácení neoprávněně přijatých finančních prostředků. Banka pak požádá sama či ve spolupráci s jinou bankou daného příjemce o navrácení peněz.  Ve většině případů tak dotyčný člověk učiní. Pokud ne, můžete prostřednictvím dalšího formuláře požádat o jeho osobní údaje. Banka vám je dle zákona musí poskytnout, nicméně bude si za to nárokovat zhruba 250 korun. Tímto úloha banky končí a zbytek už bude na vás.   

Existují dva způsoby, jak postupovat. Jednak můžete podat žalobu na bezdůvodné obohacení, nebo rovnou podat trestní oznámení. Často se totiž stává, že dotyčný peníze vybere,  spotřebuje a na výzvy nereaguje.  V takovém případě se dopustí trestného činu zatajení věci.   

Komplikace může nastat, že  byste peníze poslali na obstavený účet, jehož majitel je v exekuci, neboť tyto peníze automaticky přechází na exekutora. I když i v takovém případě máte nárok na omylem zaslané peníze vrátit, vzhledem k dnešnímu stavu zvůle některých exekutorů,  to bude běh na dlouhou trať.  

Když peníze přijdou vám 

Pokud byste se naopak právě vy stali tím, komu přišly omylem na účet něčí peníze, platí pro vás stejná pravidla. Peníze si samozřejmě nesmíte ponechat ani s nimi nijak nakládat. Můžete buď neprodleně kontaktovat svou banku, nebo raději počkat na žádost o vrácení platby. 

Budete-li někdy řešit takový problém, neváhejte nás bezplatně kontaktovat. 

  


Zaujala vás nabídka našich služeb?

Napište nám, s čím potřebujete pomoci.

Vaše poptávka je nezávazná a rádi vám na ni odpovíme.