Každý z nás disponuje určitým majetkem, a asi nikomu není jedno, co se s tímto majetkem stane, až už tady nebudeme. Abychom zajistili, že připadne do správných rukou, je potřeba napsat závěť, což lze provést hned několika způsoby, ovšem za splnění řady formalit, které si v tomto článku přiblížíme.
CO JE POTŘEBA SI PŘEDEM UVĚDOMIT...
Závěť, ve které vystupujete jako tzv. zůstavitel, má větší váhu než dědické právo, takže díky závěti můžete sami rozhodnout, jaká soukromá či právnická osoba zdědí konkrétní část vašeho majetku. Když závěť nenapíšete, bude se to určovat podle zákona. Pokud neurčíte podíly jednotlivých dědiců, budou jejich vlastnická práva stejná. Můžete navíc stanovit určité podmínky, které musí dědic splnit, aby mu majetek připadl.
V závěti však nesmíte zcela opominout své děti, jelikož vaši potomci mají nárok na dědictví garantovaný v občanském zákoníku. Závěť, která jim toto právo upírá, je z pohledu zákona neplatná! Jedinou cestou, jak tenhle zákon obejít, je daného potomka vydědit.
Odkázat můžete pouze majetek, který je výhradně váš. Např. manželé tak mohou u společného majetku odkázat pouze svou polovinu. Nic takového jako společná manželská závěť neexistuje, každý z manželů ji musí napsat sám za sebe.
TYPY ZÁVĚTÍ
Jednou z nejjednodušších možností napsání poslední vůle je tzv. holografní závěť, kterou sepíšete vlastní rukou na obyčejný papír a na konci podepíšete. Datum uvádět nemusíte, pokud máte pouze jednu variantu závěti. Jestliže se však časem rozhodnete své rozhodnutí změnit, už je potřeba dopsat i datum, aby šlo snadno určit, která verze závěti je aktuálnější. Mnohem lepší je však datum preventivně napsat vždy. Musíte ale zajistit, aby se tato závěť dostala do důvěryhodných rukou. Vyhnete se tak scénáři, že se ztratí nebo ji někdo zatají. Holografních závětí můžete napsat více, pokud se však vzájemně nevyvracejí. Závěť lze zrušit jejím roztrháním nebo sepsáním odvolání, které se píše stejným způsobem jako samotná závěť. Klíčovou roli však hraje datum určující aktuálnost. Ačkoliv je sepsání holografní závěti pohodlné, berte v potaz, že je zde největší riziko, že z nějakého důvodu nebude platná, srozumitelná nebo že se s ní někdo pokusí manipulovat.Jelikož v dnešní době píšeme rukou čím dál méně, je pro většinu z nás příjemnější napsat závěť na počítači. Navíc máme jistotu, že takový text bude bezproblémově čitelný. Takto napsaná závěť se nazývá alografní. Po napsání ji musíte vlastnoručně podepsat a v přítomnosti dvou svéprávných osob coby svědků prohlásit, že se jedná o vaši poslední vůli. Mějte na paměti, že svědkem nesmí být dědic, nevidomý, neslyšící či osoba, která nerozumí česky. Svědci navíc musí přidat vlastní podpisy a souhlasit s uvedením kontaktních údajů.
Pokud chcete mít absolutní jistotu, že je závěť po všech směrech v pořádku a že její obsah bude řádně naplněn, můžete si ji nechat profesionálně sepsat u notáře v podobě tzv. notářského zápisu. Takto sepsaná závěť bude uložena do centrální evidence a bude tak velmi snadné ji najít. Zároveň se však jedná o finančně náročnější záležitost, jelikož notářský zápis vás vyjde zhruba na 1500 Kč. Nezletilí starší 15 let a částečně nesvéprávné osoby mohou závěť sepsat pouze touto cestou.
Speciální kategorii tvoří tzv. privilegovaná závěť. Tu mohou využít osoby, které se výjimečnou situací dostaly do ohrožení života a nemají možnost sepsat závěť výše zmíněnými způsoby. Takovou situací může být např. živelná pohroma. Existují tři typy privilegované závěti. Tou první je ústní závěť vyřčená před třemi svědky, která má platnost dvou týdnů. Druhou je závěť zaznamenaná starostou příslušné obce, kde k ustanovení závěti došlo. Třetí možností je závěť vyslovená na lodi, v letadle či ve válce před velící osobou daného dopravního prostředku či příslušné vojenské jednotky a v přítomnosti dvou svědků. Druhá i třetí varianta mají maximální trvanlivost tři měsíce.
Sepsaní závěti je nesmírně důležité, abychom zajistili, co se s našim majetkem stane, až opustíme tento svět. Kdybyste tak v této oblasti měli jakékoliv problémy či nejasnosti, neváhejte se na nás obrátit.