Ve volbách smí volit pouze občané České republiky. Své občanství a totožnost musí prokázat platným občanským průkazem, cestovním, diplomatickým či služebním pasem anebo voličským průkazem.
Voličský průkaz vám umožní hlasovat mimo váš volební okrsek (stále však můžete volit i v něm), což je praktické zejména pro osoby pobývající během voleb v zahraničí, pro lidi dlouhodobě žijící v jiném kraji atd. O průkaz lze žádat ode dne vyhlášení termínu voleb nejpozději do tří dnů před jejich konáním. Žádost je třeba podat písemně, elektronicky či osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště. Volební komisař vám pak volební průkaz po vydání obálky odebere.
Volební lístek s vámi preferovanou stranou či kandidátem vložíte za plentou do obálky, kterou vhodíte do urny. Váš hlas je neplatný, pokud:
- Volební lístek není ve volební obálce, kterou vám vydala komise .
- Volební lístek je zcela přetržený (natržený lístek je stále platný!).
- Volební lístek není oficiální lístek, který vám přišel do schránky nebo který vám vydala volební komise (není možné napsat jméno strany či kandidáta na libovolný kus papíru).
- Volební lístek byl vložen do obálky s 1 a více dalšími lístky (v takovém případě nelze určit, pro koho jste chtěli hlasovat).
- Na volebních lístcích můžete rozdělovat tzv. preferenční hlasy, které umožní vašemu kandidátovi přeskočit osoby, které jsou na kandidátce před ním. Rozdat však můžete maximálně 4 preferenční hlasy. Pokud jich udělíte více, váš hlas pro danou stranu zůstává platný, preferenční hlasy nikoliv.
- Preferované kandidáty můžete označit tužkou, propiskou či jinými psacími potřebami.
- Svůj volební lístek můžete podepsat.
- Ve volební místnosti se smíte vyfotit.
- Nesmíte jít za plentu s žádným doprovodem z důvodu zachování tajnosti hlasování. Nic na tom nemění ani skutečnost, že v rámci rodiny většinou beztak víte, koho budou volit ostatní. Za plentu s vámi nemůže jít ani dítě, které by hlas do urny hodilo za vás. Výjimkou, v rámci které můžete jít za plentu s doprovodem, jsou vážné zdravotní potíže, kdy vám může pomoci jiný volič.
- V případě udělování preferenčních hlasů nesmíte označit kandidáty jinak než zakroužkováním jejich čísla. Tohle je jedna z nejzáludnějších věcí, jež mohou zmařit vaše hlasování. Preferované kandidáty nesmíte označit křížkem ani žádným jiným způsobem.
- Nesmíte označit více než čtyři kandidáty. Pokud jich zakroužkujete více, stále bude platit váš hlas pro danou stranu, ale nezapočítají se vaše preferenční hlasy.
- Nesmíte se prezentovat politickými motivy (tričko s logem strany apod.). Mějte na paměti, že u voleb je kladen důraz na zachování anonymity a minimalizování snah ovlivňovat ostatní. Když tedy podporujete nějakou stranu či kandidáta, nesmíte to u voleb okatě prezentovat, abyste tím neovlivňovali nerozhodnuté voliče.
- Nesmíte dát najevo, koho budete volit přímo před volební komisí ani před nikým jiným. Volební lístek musíte dát do obálky až v soukromí za plentou, ne dřív.
- Nesmíte bránit ve vaší identifikaci. Abyste mohli jít volit, musíte před volebním komisařem prokázat svou totožnost. Nesmíte si tak např. zakrývat či zahalovat tvář apod.