NEVYPLACENÁ MZDA V DOBĚ KORONAVIRU

Nejčastější dotazy, se kterými se na mne v koronavirové době obrací klienti jsou: 1. nedostal jsem výplatu co mám dělat. 2. zaměstnavatel mi řekl že v důsledku koronaviru nemá na výplatu, co mám dělat.

Pokud není termín výplaty stanoven v pracovní smlouvě, musí zaměstnavatel vyplatit mzdu nejpozději k poslednímu dni následujícího měsíce. Konkrétně, to znamená např. že za měsíc duben 2020, musí zaměstnavatel vyplatit mzdu nejpozději do 31.5.2020. Pokud se tak nestane, musí zaměstnance počkat 15 dní a po této lhůtě může okamžitě zrušit pracovní poměr. V takovém případě mu náleží odstupné ve výši 1-3 měsíců průměrného příjmu (počet měsíců odstupného se odvíjí od délky pracovního poměru. Jestliže pracovní poměr trval do 1 roku bude odstupné jednoměsíční, jestliže pracoval od 1 roku do 2 let je odstupné dvouměsíční a nad 2 roky dále je odstupné tříměsíční.

Rovněž v takovém případě doporučuji podat buď žalobu k soudu na zaplacení dlužné mzdy, nebo lépe - domluvit s ostatními zaměstnanci a podat na zaměstnavatele insolvenční návrh.

Pokud se zaměstnavatel vymlouvá, že nemá na výplatu v důsledku koronaviru, buď neříká pravdu, nebo se naprosto neorientuje ve vládních opatřeních na podporu zaměstnanosti (program ANTIVIRUS) Zaměstnavatelé mohou žádat, prostřednictvím Úřadu práce ČR, o refundaci náhrad mezd. Zaměstnavatel dostává kompenzaci vyplacených mzdových prostředků ve výši 60-80%.

Pro případ, že zaměstnavatel neví na co má nárok v době koronavirové krize, doporučuji zaměstnancům odkázat na zaměstnavatele na stránky MPSV nebo MPO, kde najde veškeré informace.


Zaujala vás nabídka našich služeb?

Napište nám, s čím potřebujete pomoci.

Vaše poptávka je nezávazná a rádi vám na ni odpovíme.

Osobní údaje nejsou dále zpracovávány žádným jiným subjektem.