STANOVENÍ VÝŠEVÝŽIVNÉHO
V dnešní době
neexistuje právní předpis, který by specifikoval, v jaké výši je
výživné nutné stanovit. Tato otázka je tedy zcela ponechána na rozhodnutí soudu. Soudci, advokáti a laická veřejnost však mohou pro prvotní zhodnocení vyjít z
doporučujících tabulek ministerstva spravedlnosti z roku 2010, ve kterých byla stanovena
procentuální výše výživného z čisté mzdy.
Orientační stanovení výše výživného
Věk dítěte Procentuální rozmezí výživného z čisté mzdy
- 0–5 let 11–15 %
- 6–9 let 13–17 %
- 10–14 let 15–19 %
- 15–17 let 16–22 %
- 18 a více let 19–25 %
Jak jsme již upozornili, pro stanovení výše výživného je zapotřebí zohlednit řadu faktorů, které se ale do uvedených výpočtů nepromítají. Takovýmito faktory je zejména rozdělení péče rodičů (zda je dítě svěřeno matce, otci, nebo do střídavé péče), přispívání na dítě mimo rámec výživného (kapesné, dovolené, škola atp.), osobní péče rodičů atp. Avšak pro základní představu, v jaké výši může být výživné zhruba stanoveno, daná tabulka postačuje.
Výše uvedený přehled je skutečně jenom prvotním nástinem toho, jak může řízení ohledně stanovení výše výživného vypadat. Zároveň uvádíme, že pokud se oba rodiče na výši výživného dohodnou, nebude soudem jejich dohoda jednoznačně zpochybňována a ve většině případů bude soudce vycházet z jejich dohody. Výše uvedené je tak spíše použitelné pro případy, kdy se rodiče nejsou schopni na výživě a výchově dohodnout.
Pro přesnější zhodnocení celé situace rozhodně doporučujeme osobní konzultaci.
Nacházíte se v podobné životní situaci a potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat. Rádi Vám s vyřešením daného problému poradíme, nebo rovnou převezmeme Vaše právní zastupování v rámci daného řízení.